تولید کنندگان کود اوره در ایران

تولید کود اوره یا کاربامید بدلیل وجود نیتروژن به منظور تولید کودهای نیتراته اهمیت بسیاری دارد. که در ایران در دو بخش خصوصی و دولتی در کرمان،تهران، تبریز، بندرعباس، بوشهر،شیراز و … تولید می‌شود. و دارای پتانسیل صادراتی بسیار بالایی است که مصرف آن در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت می باشد.

برای محصولات پرمصرف مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، صیفی جات و مانند آنها بسیار حیاتی است. با توجه به اهمیت مصرف کود در توسعه و افزایش تولید پیشنهاد می شود از عرضه کننده گان متخصص و متعهد برای تامین آن بهره گرفت چرا که مصرف کود غیر استاندارد و بی برنامه ضررهایی بعضاً غیر قابل جبران به بار خواهد آورد.

کود اوره

در گذشته کود کشاورزی اوره بعنوان یک کود، جایگزین آمونیوم نیترات شده است. اوره به شکل بلور های سفید رنگی حاوی 46% نیتروژن است. در صنعت کشاورزی بعنوان افزودنی خوراک حیوان و کود مورد استفاده قرار میگیرد. اوره یکی از پر مصرف ترین کودهای نیتروژن دار در جهان میباشد. بخاطر مزارع برنج یکی از بزرگترین مصرف کننده های اوره کشورهای آسیایی هستند.

تولید کود اوره در پتروشیمی

تولید کود اوره

کود اوره ‏یا کاربامید ‏یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی NH2COONH4 می باشد. اوره از واکنش بین آمونیاک مایع و کربن دی اکسید در فشار بالا تولید می شود. اوره را بعنوان ماده چسبنده یا به صورت گرانول میتوان خریداری کرد.

گرانول های بزرگتر سخت تر و مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت دارند. اوره به شکل گرانول ترکیب بهتر و مناسب تری برای ترکیبات کود هستند. اوره در خاک، هیدرولیز شده و به آمونیاک و دی اکسید کربن مبدل می‌گردد. آمونیاک توسط باکتریهای موجود در خاک به نیترات اکسیده میشود.

کود اوره پوشش دار

تولید کود اوره پوشش دار و فناوری تولید آن در صنعت پتروشیمی بومی سازی شد. در ایران سالانه 120 هزار تن کود اوره با پوشش گوگرد تولید می شود. ایران در جمع 5 کشور تولید کننده این کود قرار دارد.

در واقع این فرآیند گوگرده کردن گلوله های سفید اوره نامیده می شود. کشورهای تولید کننده آن آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه ، ایتالیا و ایران می باشند. بدلیل آبشویی بالا حدود 50 درصد آن بعد از اولین آبدهی محصول به منابع آب زیرزمینی نفوذ می کند. پوشش گوگرد کمک می کند تا ازت و اوره ی کود، کم کم آزاد شود. گوگرد به عنوان ماده غذایی مفید جذب خاک خواهد شد. کاهش مصرف کود تا 50 درصد، افزایش عملکرد در تولید محصولات تا 30 درصد مزایای آن است.

کود اوره

بزرگترین تولید کنندگان اوره در جهان

اوره (یا یوریا) یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی CO(NH2)2 است که برای تولید کودهای نیتروژنی استفاده می شود. در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده اوره در جهان است و سالانه حدود 90 میلیون تن اوره تولید می کند. در پی آن، هند و ایالات متحده آمریکا به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار دارند و سالانه بیش از 30 میلیون تن اوره تولید می کنند.

علاوه بر این، روسیه، ایران، برزیل، پاکستان و اندونزی نیز از بزرگترین تولید کنندگان اوره در جهان هستند و سالانه مقادیر بالایی از این ترکیب را تولید می کنند.

به طور کلی، تولید کنندگان اوره در جهان به دو دسته تولیدکنندگان اصلی (کشورهایی که بیشترین میزان اوره را تولید می کنند) و تولیدکنندگان فرعی (کشورهایی که تولید مقدار کمتری اوره دارند) تقسیم می شوند.

تولید کنندگان کود اوره در ایران

در ایران 5 شرکت پتروشیمی تولید اوره و آمونیاک دارند:

 1. پتروشیمی پردیس
 2. پتروشیمی رازی
 3. پتروشیمی کرمانشاه
 4. پتروشیمی شیراز
 5. پتروشیمی خراسان

وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید را  4.3 میلیون تن اعلام کرد. مصرف داخل 2 میلیون تن می باشد. صادرات کشور به حدود 2.3 میلیون تن بالغ میگردد.

تولیدکنندگان کود اوره

شرکت های بازرگانی خارجی

 • Global trading
 • Comtrade fze
 • Transe globe DMCC
 • Rain trade
 • Muller financial
 • ماکرو اینترنشنال

 

طرحهای در دست احداث

 • توسعه پتروشیمی شیراز(آمونیاک/اوره 2)
 • پتروشیمی زنجان (آمونیاک/ اوره 10)
 • پتروشمی لردگان ( آمونیاک/ اوره 11 )
 • پتروشیمی گلستان (آمونیاک/ اوره 12)
 • شرکت شیمیایی لاوان (مشارکت با SAB )
 • پتروشیمی هرمز (مشارکت با عمان)
 • پتروشیمی هنگام ( مشارکت با اندونزی)
 • پتروشیمی اردبیل
 • صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان

میزان تولید این طرح ها پس از بهره برداری در مجموع بالغ بر 9 میلیون تن می باشد. بازار های صادراتی مناسب منطقه اروپای غربی و کشورهای هند، تایلند، استرالیا، پاکستان و ترکیه است.

تهیه کود اوره

کاربردهای کود اوره

اوره (یا یوریا) یک ترکیب شیمیایی است که در تولید کودهای نیتروژنی به کار می رود. کودهای حاوی اوره به عنوان یکی از مهمترین نوع کودهای شیمیایی برای رشد و توسعه گیاهان به کار می روند. اوره مزایای زیر را برای کشاورزی دارد:

1- افزایش رشد گیاهان: اوره، منبع اصلی نیتروژن برای گیاهان است که از آن برای ساخت پروتئین ها و سلول های جدید استفاده می کنند. با استفاده از کودهای حاوی اوره، گیاهان سریع تر رشد می کنند و محصولات بهتری تولید می کنند.

2- بهبود کیفیت محصول: کودهای حاوی اوره می توانند کمک کننده به بهبود کیفیت محصول باشند. به عنوان مثال، افزایش محتوای پروتئینی در محصولات مانند گندم و جو با استفاده از اوره ممکن است باعث افزایش ارزش غذایی آنها شود.

3- افزایش بازدهی: استفاده از کودهای حاوی اوره می تواند بازدهی محصول را افزایش دهد. این کودها به گیاهان انرژی لازم را فراهم می کنند تا بیشترین بازدهی را داشته باشند.

4- افزایش مقاومت در برابر بیماری و آفات: گیاهانی که با استفاده از کودهای حاوی اوره تغذیه می شوند، ممکن است بیشترین مقاومت را در برابر بیماری ها و آفات نشان دهند.

به طور کلی، استفاده از کودهای حاوی اوره به کشاورزان کمک می کند تا بازدهی و کیفیت محصولاتشان را بهبود بخشند.

کاربرد کود اوره

تهیه کود اوره

مصرف کود کشاورزی اوره به تنهایی در بسیاری موارد کارایی لازم را ندارد و بعضاً نیز خساراتی را به محصول وارد میکند. پیشنهاد می شود قبل از مصرف با کارشناسان مربوطه مشورت نمائید.

کود اوره یکی از مهمترین کودهای شیمیایی است که برای تقویت رشد گیاهان به کار می‌رود. این کود حاوی اوره (NH3) به عنوان منبع ازت برای گیاهان است. اوره یکی از ترکیبات نیتروژنی با کاربرد گسترده در کشاورزی است و به دلیل این که در طی فرآیند هضم گیاهان به آمونیاک تبدیل می‌شود، به عنوان منبع ازت استفاده می‌شود.

با توسعه بازارها و نقش موثرتر اینترنت در تهیه انواع کودها می توانید با مراجعه به واحدهای عرضه نهاده های کشاورزی اقدام به تهیه کود نمائید. ضمن اینکه از راههای ارتباطی مشخص شده در این صفحه کود و سموم مورد نیاز خود را تهیه فرمایید.

5/5 – (1 امتیاز)

Originally posted 2019-09-16 10:00:40.

40

 1. سلام علیکم
  از زحمات دلسوزانه و خالصانه و صادقانه تمام کارکنان کارخانه های پتروشیمی کمال تشکر داریم ، لطفآ انواع کود کوره رو همراه خصوصیات و کاربرد آن را اذعان فرمایید.

  با تقدیم احترام فراوان.

   • سلام
    حداقل سفارش برای اوره 1000 تن می باشد. برای کسب اطلاع در این خصوص با ما تماس بگیرید.

    • با سلام
     لطفاً برای ارتباط با شماره های مندرج از بخش ارتباط با ما تماس بگیرید. و یا خود را معرفی نموده و اطلاعات مربوط به خود و حوضه فعالیت را درج نمائید تنا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. باتشکر

  • سلام ارادتمندم در مورد کود شيميايي اوره ۴۶ ٪ بصورت کیسه ۵۰ کیلوئی صادراتی برایم معلومات کامل بدهید ممنون میشم

   • با سلام
    کود اوره یک کود پرمصرف هست که تقاضای زیادی دارد، برای ثبت سفارش کود اوره الزاماً یک شخص یا شرکت غیر ایرانی میبایست درخواست دهد. درخواست بصورت رسمی و مقدار، گرید و نوع بسته بندی آن مشخص باشد. قیمت و شرایط تحویل نیز در درخواست قید شود. بس از آن بعد از آنالیز درخواست قیمت پیشنهادی صادر کننده اعلام میگردد.

 2. سلام علیکم
  از زحمات دلسوزانه و خالصانه و صادقانه تمام کارکنان کارخانه های پتروشیمی کمال تشکر داریم ، لطفآ انواع کود کوره رو همراه خصوصیات و کاربرد آن را اذعان فرمایید.

  با تقدیم احترام فراوان.

 3. سلام من یک درخواست سفارش ۱۵۰۰۰ تن کاربامید برای صادرات به اروپا دارم لطفا با شماره واتس اپ من تماس بگیرید :
  ******
  من در ازبکستان زندگی میکنم و امکان تماس مستقیم ندارم
  ایمیل :
  ******

 4. سلام و عرض ادب
  احتراما تقاضای خرید ۱۰۰۰ تن کود اوره سفید جهت صادرات به کشور عراق دارم در صورت امکان صادرات ، نرخ اعلام بفرمایید
  بازارچه مشترک مرزی باجگیران غرفه ۸
  بازرگانی تقیان
  تلفن ******

  • سلامت باشید
   برای برخی از محصولات مانند سولفات آمونیوم درحال حاظر میتونیم همکاری صادراتی داشته باشیم

 5. سلام
  یک مشتری در سریلانکا برای خرید اوره آماده است.
  لطفا از طریق واتشاپ تماس فرمایید

  • سلام
   با تشکر حوزه فعالیتی و مشخصاتتون رو به واحد فروش از بخش ارتباط با ما اعلام بفرمائید.

 6. با سلام و عرض ادب به دوستان عزیزم

  این جانب ناصر قویدل در حوضه صادرات و تجارت مواد نفتی فعالیت میکنم. دفتری و شرکت نفتی در استانبول ثبت کردیم تا بتوانیم تحریمها را دور بزنیم. درخواست بسیار جدی برای کود اوره دریافت کرده ام بمقدار 600 هزار تن برای یکسال ماهانه 50000 تن خواهشمدم راهنمایی بفرمایید کدام تولید کنندگان توانایی تامین این مقدار را دارن و به چه قیمت FOB
  درخواست بصورت فله میباشد.
  با تشکر فراوان

  • با سلام
   برای سفارش کود اوره شرایط خاصی میبایست رعایت شود:
   1- هیچ بازرگان و یا شرکتی امکان صادرات بصورت مستقیم را ندارد.
   2-صادرات اوره توسط پتروشیمی انجام می پذیرد.
   3- قیمت واقعی بعد از ارسال درخواست رسمی امکان پذیر است.
   4-درخواست دهنده باید از لحاظ مالی توانایی پرداخت داشته باشد و اسناد مربوطه را اراده دهد.
   5- ارائه کمپانی پرفایل و تصویر پاسپورت مدیر عامل نیز نیاز است.
   6- درخواست رسمی باید در سربرگ شرکت با اطلاعات کامل محصول مورد نیاز درج گردد.
   برای سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با بخش فروش تماس بگیرید.

 7. السلام عليكم نحن شركه يمنيه ونستورد السماد من بلدان متعدده ونريد الشراء منكم ومعرفة الاسعار رقم هاتفي ****وكذلك الواتس اب ****
  نريد معرفة كم سعر الطن سماد يوريا 46%

 8. سلمون علیکم. ما یک شرکت شراکت کره ای و ترکی هستیم و به اوره 46 پریلد نیاز داریم که به بندر داکار در سنگال تحویل داده شود. 25000 تن مایلیم در این مورد با شما همکاری کنیم. لطفا با ما تماس بگیرید.
  +90 532 4477778 یوسف ترکیه
  +82 109 0399092 کره جیکوب

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما