خانه / کود کشاورزی / تولید کنندگان کود اوره در ایران

تولید کنندگان کود اوره در ایران

تولید کود اوره یا کاربامید بدلیل وجود نیتروژن به منظور تولید کودهای نیتراته اهمیت بسیاری دارد که در ایران در دو بخش خصوصی و دولتی در کرمان،تهران، تبریز، بندرعباس، بوشهر،شیراز و … تولید میشود و دارای پتانسیل صادراتی بسیار بالایی است که مصرف آن در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت می باشد و برای محصولات پرمصرف مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، صیفی جات و مانند آنها بسیار حیاتی است با توجه به اهمیت مصرف کود در توسعه و افزایش تولید پیشنهاد می شود از عرضه کننده گان متخصص و متعهد برای تامین آن بهره گرفت چرا که مصرف کود غیر استاندارد و بی برنامه ضررهایی بعضاً غیر قابل جبران به بار خواهد آورد.

کود اوره گرانوه

کود اوره

در گذشته اوره بعنوان یک کود، جایگزین آمونیوم نیترات شده است. اوره به شکل بلور های سفید رنگی حاوی ۴۶% نیتروژن است. در صنعت کشاورزی بعنوان افزودنی خوراک حیوان و کود مورد استفاده قرار میگیرد. اوره یکی از پر مصرف ترین کودهای نیتروژن دار در جهان میباشد. بخاطر مزارع برنج یکی از بزرگترین مصرف کننده های اوره کشورهای آسیایی هستند.

تولید کود اوره در پتروشیمی

تولید کود اوره

کود اوره ‏یا کاربامید ‏یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی NH2COONH4 می باشد. اوره از واکنش بین آمونیاک مایع و کربن دی اکسید در فشار بالا تولید می شود. اوره را بعنوان ماده چسبنده یا به صورت گرانول میتوان خریداری کرد. گرانول های بزرگتر سخت تر و مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت دارند. اوره به شکل گرانول ترکیب بهتر و مناسب تری برای ترکیبات کود هستند. اوره در خاک، هیدرولیز شده و به آمونیاک و دی اکسید کربن مبدل می‌گردد. آمونیاک توسط باکتریهای موجود در خاک به نیترات اکسیده میشود.

کود اوره پوشش دار با روکش گوگرد

کود اوره پوشش دار

تولید کود اوره پوشش دار و فناوری تولید آن در صنعت پتروشیمی بومی سازی شد. در ایران سالانه ۱۲۰ هزار تن کود اوره با پوشش گوگرد تولید می شود. ایران در جمع ۵ کشور تولید کننده این کود قرار دارد. در واقع این فرآیند گوگرده کردن گلوله های سفید اوره نامیده می شود. کشورهای تولید کننده آن آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه ، ایتالیا و ایران می باشند. بدلیل آبشویی بالا حدود ۵۰ درصد آن بعد از اولین آبدهی محصول به منابع آب زیرزمینی نفوذ می کند. پوشش گوگرد کمک می کند تا ازت و اوره ی کود، کم کم آزاد شود. گوگرد به عنوان ماده غذایی مفید جذب خاک خواهد شد. کاهش مصرف کود تا ۵۰ درصد، افزایش عملکرد در تولید محصولات تا ۳۰ درصد مزایای آن است.

تولید کنندگان کود اوره در ایران

در ایران ۵ شرکت پتروشیمی تولید اوره و آمونیاک دارند:

 1. پتروشیمی پردیس
 2. پتروشیمی رازی
 3. پتروشیمی کرمانشاه
 4. پتروشیمی شیراز
 5. پتروشیمی خراسان

وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید را  ۴٫۳ میلیون تن اعلام کرد. مصرف داخل ۲ میلیون تن می باشد. صادرات کشور به حدود ۲٫۳ میلیون تن بالغ میگردد.

شرکت های بازرگانی خارجی

 • Global trading
 • Comtrade fze
 • Transe globe DMCC
 • Rain trade
 • Muller financial
 • ماکرو اینترنشنال

بسته بندی کود اوره

طرحهای در دست احداث

 • توسعه پتروشیمی شیراز(آمونیاک/اوره ۲)
 • پتروشیمی زنجان (آمونیاک/ اوره ۱۰)
 • پتروشمی لردگان ( آمونیاک/ اوره ۱۱ )
 • پتروشیمی گلستان (آمونیاک/ اوره ۱۲)
 • شرکت شیمیایی لاوان (مشارکت با SAB )
 • پتروشیمی هرمز (مشارکت با عمان)
 • پتروشیمی هنگام ( مشارکت با اندونزی)
 • پتروشیمی اردبیل
 • صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان

میزان تولید این طرح ها پس از بهره برداری در مجموع بالغ بر ۹ میلیون تن می باشد. بازار های صادراتی مناسب منطقه اروپای غربی و کشورهای هند، تایلند، استرالیا، پاکستان و ترکیه است.

تهیه کود اوره

تهیه کود اوره

مصرف کود اوره به تنهایی در بسیاری موارد کارایی لازم را ندارد و بعضاً نیز خساراتی را به محصول وارد میکند. پیشنهاد می شود قبل از مصرف با کارشناسان مربوطه مشورت نمائید.

با توسعه بازارها و نقش موثرتر اینترنت در تهیه انواع کودها می توانید با مراجعه به واحدهای عرضه نهاده های کشاورزی اقدام به تهیه کود نمائید. ضمن اینکه از راههای ارتباطی مشخص شده در این صفحه کود و سموم مورد نیاز خود را تهیه فرمایید.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
واحد فروش : سعید حسینی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09129732636
آدرس کانال: elisakod_ir@
آدرس صفحه: elisakod.ir@
پست الکترونیکی: info@elisakod.ir

مطلب پیشنهادی

کارخانه تولید سولفات آمونیوم اصل صنعتی

سولفات آمونیوم صنعتی یک نمک معدنی پرکاربرد جامد و سفید رنگ است که در مصارف مختلفی از آن استفاده می‌شود. بعد از تولید سولفات آمونیوم ، این محصول ارزشمند در مراکز توزیع سولفات آمونیوم در اختیار مشتریان گرامی قرار می‌گیرد. سولفات آمونیوم صنعتی محصولی پرکاربرد و ارزشمند است که در بسیاری از ترکیبات صنعتی از آن استفاده می‌کنند.

سم و کود