فروش نیترات کلسیم خالص ارزان قیمت

کود نیترات کلسیم خالص با درجه خلوص ۹۹ درصد به بالا در ایران تولید می‌شود. نیترات کلسیم دارای کاربردهای زیادی می‌باشد و بیشترین استفاده را در کشاورزی دارد. کودهایی که حاوی کلسیم هستند حلالیت کمی در آب دارند ولی کود نیترات کلسیم خالص به راحتی در آب حل شده و سریع جذب گیاه می‌شود.

کود نیترات کلسیم حاوی دو عنصر نیترو‌‌ژن و کلسیم است که وظایف مهمی در گیاه انجام می‌دهند. عنصر نیتروژن مسئول فتوسنتز و تولید اسیدهای آمینه ضروری گیاه می‌باشد و عنصر کلسیم نیز دیواره سلولی گیاه را تقویت می‌کند. کود نیترات کلسیم باعث مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها، تنش‌های محیطی، تولید محصولات با کیفیت و ماندگاری بالا می‌شوند. کشاورزان برای جبران بعضی مواد مغذی که در خاک کم بوده یا برای گیاه قابل جذب نمی‌باشند از انواع کودها استفاده می‌کنند از جمله این کودها نیترات کلسیم می‌باشد.

روش تولید کود نیترات کلسیم خالص

در تولید انواع کودهای شیمیایی عنصر نیتریک اسید دخالت دارد که در تولید نیترات کلسیم نیز وجود دارد. از واکنش نیتریک اسید با کلسیم کربنات برای تولید نیترات کلسیم خالص استفاده می‌شود که نوعی واکنش خنثی شدن است، در نتیجه واکنش خنثی شدن هر دو ماده خنثی شده و آب و نمک تولید می‌شود. زمانی که نیتریک اسید با کلسیم کربنات واکنش می‌دهند، گاز دی اکسید کربن، بخار آب و محلول نیترات کلسیم تولید می‌شود.

به منظور جداسازی ناخالصی‌ها، محلول نیترات کلسیم را از صافی عبور داده و یک ماده غلیظ به دست می‌آید، پس از این‌که محلول به غلظت مناسب رسید به قالب‌های کریستالی انتقال داده شده و پس از آبگیری به‌صورت کریستال‌های شفاف در می‌آیند. کود نیترات کلسیم بیشتر به‌صورت گرانول به بازار عرضه می‌شود و استفاده از آن به صورت گرانول هم برای کشاورز راحت‌تر بوده و هم خطر گیاهسوزی را کاهش می‌دهد بنابراین لازم است که کود کریستالی با از دست دادن رطوبت اضافی به شکل گرانول در بیاید.

مهم‌ترین مشکل در تولید کودهای شیمیایی مرحله خشک کردن است که برای تولید نیترات کلسیم خالص زمان‌بر بوده و یک عامل محدود کننده می‌باشد. برای تولید کود گرانوله، ابتدا موادی را به کود فرآوری شده اضافه می‌کنند و پس از این‌که به خوبی مخلوط شد آن را آسیاب کرده و وارد گرانولاتور می‌کنند. محصول تولیدی دارای رطوبت بالاست و باید خشک شود که بعد از خشک کردن در اندازه‌ها و بسته‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. قیمت کود برای کشاورزان خیلی مهم است و بنابراین شرکت‌های تولید کننده کود نیترات کلسیم نیز با تعیین قیمت مناسب به کشاورزان کمک کرده‌اند.

بازار صادراتی نیترات کلسیم خالص

کودها به انواع زیستی، آلی و شیمیایی تقسیم می‌شوند که انواع مختلفی از آن‌ها در ایران تولید می‌شود. بازار صادرات کود برای تولید کنندگان امکان سودآوری زیادی را فراهم آورده است ولی تا زمانی که میزان تولیدات کودی یک کشور نیاز کشاورزان را برطرف نکند دولت به تولید کنندگان اجازه صادرات کود را نخواهد داد.

اوره بیشترین کودی است که کشور ایران صادر می‌کند ولی به دلیل کمبود آن در کشور، صادرات آن نیز کاهش یافته است. کود نیترات کلسیم خالص به همه نقاط کشور ارسال می‌شود، ولی صادرات کود نیترات کلسیم خیلی کم است و تلاش بیشتر تولیدکنندگان و حمایت مسئولین را می‌طلبد که علاوه بر رفع نیاز کشور بتوانند صادرات این محصول را نیز افزایش دهند.

Rate this post

Originally posted 2021-01-11 23:02:00.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما