مرکز تامین سولفات آمونیوم اصل خارجی

استفاده مداوم از زمین های کشاورزی و کشت پی در پی و شرایط آب و هوایی خشک و  نیمه خشک موجود در کشور به مرور سبب شده که خاک های ما به سمت قلیایی و شور شدن کشیده شوند که استفاده از یک سری کودهای شیمیایی مهم و پرخاصیت چون سولفات آمونیوم اصل به خاک سبب تنظیم اسیدیته خاک و افزایش کمی و کیفی محصولات نهایی می شود و اینکه جایگزین بسیار مناسبی برای کودهای ازت دار هستند.

عمده مصارف سولفات آمونیوم اصل چیست؟

بیشترین مصارف سولفات آمونیوم اصل در صنعت کشاورزی و باغداری است و علت پر مصرف بودن آن در این صنعت علاوه بر تامین بسیاری از نیازهای گیاه و خاک، تنظیم اسیدیته خاک اشاره است که به همین خاطر  استفاده از این ماده و سایر مشتقات گوگردی آن اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. استفاده از این محصول بهتر است زمانی صورت گیرد که آنالیزی از نمونه خاک صورت گیرد و در صورت قلیائیت بالا و کمبود برخی از عناصر از این ماده استفاده شود. همانطور که میدانید در کودهای شیمیایی و مکمل های غذایی بسیاری از عناصر مورد نیاز گیاه و خاک وجود دارد.کود سولفات آمونیوم اصل از غنی ترین ترکیبات نیتروژن دار است که از ترکیب اسید سولفوریک و آمونیاک تولید می شود که در رشد رویشی گیاهان بسیار نقش حیاتی را ایفا می کند.

عمده مصارف سولفات آمونیوم اصل چیست؟

مهمترین مشخصه های این کود عبارت است از :

 • نمک غیر آلی است
 • pH  آن بین 5-6 است و همین امر سبب میشود که در تنظیم اسیدیته خاک نقش داشته باشد
 • ظاهر این کود به صورت جامد، بی رنگ و بی بو است.
 • میزان حلالیت این کود در حدود 750 گرم در یک لیتر آب است.

عرضه مستقیم سولفات آمونیوم اصل

شرکت الیسا کود در زمینه تولید و عرضه سولفات اصل فعالیت گسترده ای را با بسیاری از صنایع دارد زیرا سولفات آمونیوم نه تنها در صنعت کشاورزی بلکه در صنایع دیگر هم کاربرد بسیار زیادی دارد. شرکت الیسا کود عرضه  کننده سولفات آمونیوم اصل و صنعتی است و به دلیل مصرف بسیار بالایی که دارد تقاضا برای خرید آن بالا می باشد. از آنجایی که این کود در مزارع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد بازار خرید و فروش بالایی دارد. مهمترین کاربردهای صنعتی سولفات آمونیوم عبارتند از :

عرضه مستقیم سولفات آمونیوم اصل
 • استفاده از سولفات آمونیوم در آتش نشانی و تولید کف های کپسول آتش نشانی
 • در عملیات آهک گیری و در تولید چرم و صنعت چرم و دباغی
 • گزینه بسیار مناسب برای تصفیه فاضلاب ها
 • تولید انواع کودهای کشاورزی
 • درمان بسیاری از بیماری های موجود در دامداری ها و مرغداری ها
 • مناسب در عملیات آبکاری در رنگرزی و نساجی
 • بهبود دهنده خمیر نان در صنایع غذایی

هر چند که این موارد تنها  مختصری از فواید و کاربرد این ماده است. از مهمترین مزیت های این کود در مقایسه با سایر کودهای ازت دار می توان به محلولیت بالا در آب، حساسیت کم به از دست دادن نیتروژن، بالا بردن جذب سایر مواد مغذی موجود در خاک، به دلیل داشتن دو عنصر نیتروژن و گوگرد در مقایسه با سایر کودها بسیار مقرون به صرفه می باشد. حداقل میزان آب اتمسفریک را جذب می کند و سبب ذخیره سازی طولانی آن در خاک می شود.

روش های مصرف و زمان مناسب استفاده از سولفات امونیوم اصل در کشاورزی

استفاده از کود سولفات آمونیوم در سبزیجات نقش حیاتی را دارد زیرا این گیاهان برای فتوسنتز و رشد خود نیاز به گوگرد و نیتروژن دارند و به همین خاطر کشاورزان از این کود در هنگام کشت به عنوان کود اصلی استفاده می کنند. مقدار مصرف این کود و زمان مصرف بسته به نوع وسعت زمین، نوع محصول کشت شده، مرحله رشد گونه گیاهی، نوع خاک و شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد. در صورتی که بافت خاک سنگین باشد می توان از مقدار بیشتری از این کود استفاده کرد.

روش های مصرف و زمان مناسب استفاده از سولفات امونیوم اصل در کشاورزی

از دیگر کاربردهای سولفات آمونیوم اصل می توان به استفاده از آن در تولید ابریشم، به عنوان افزودنی مهم در تولید مواد غذایی دام، در تولید بسیاری از مواد شوینده، و در صنعت پزشکی و دارویی اشاره داشت. کود گرانولی سولفات آمونیوم به صورت های مختلف از جمله: چالکود، پاشش روی سطح خاک و محلول در آب آبیاری استفاده می شود. استفاده از این کود در هر هکتار در حدود 400 تا 500 کیلوگرم توصیه شده است. برای کشت گلخانه ای در حدود 15 گرم برای هر بوته در نظر گرفته شده است. که این مقدار بسته به نوع گیاه، نوع خاک، شرایط آب و هوایی و … متغیر می باشد. امروزه به توصیه بسیاری از کارشناسان باغداری و کشاورزی استفاده از کود سولفات آمونیوم برای برای زمین های قلیایی و کشاورزی گزینه بسیار مناسبی است.

مسائل  زیست محیطی در مصرف کود سولفات آمونیوم

با توجه به اینکه از این ماده به مقدار بسیار زیادی در صنعت کشاورزی استفاده می شود. بسیاری از افراد این تصور را دارند که استفاده از آن آلودگی زیست محیطی را ایجاد نمی کند. در حالی که مصرف هر نوع ماده شیمیایی به مقدار زیاد و خارج از ظرفیت استاندارد محدودیت هایی را به مرور ایجاد می کند. ولی در کل استفاده از این مواد و اثراتی که بر آلودگی محیط دارند باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا از اهمیت بالایی برخوردارند. شاید نبود آموزش صحیح در این باره سبب شده که بیش از حد مجاز از این ماده استفاده شود و به مرور تعادل اکوسیستم را به هم بزند.

مسائل  زیست محیطی در مصرف کود سولفات آمونیوم

برای خرید محصولات با کیفیت و اصل ضروری است که خرید از مراکز معتبری صورت گیرد که تامین سولفات اصل را بر عهده دارند. از آنجایی که این ماده در عملکرد رویشی و حفظ سلامت خاک و بهبود کیفیت و سلامت محصولات نقش مهمی را ایفا می کند باید در خرید توجه کافی را داشت. کود سولفات آمونیوم اصل به دو صورت تولید داخل و وارداتی وجود دارد. عمده واردات این کود توسط کشور ازبکستان صورت می گیرد که از کیفیت بالایی هم برخوردار است. بسته به نوع تولید داخلی یا خارج، مقدار مورد نیاز و نوع برند و بسیاری از عوامل دیگر قیمت تمام شده این محصول متغیر می باشد. که در خرید باید به این نکته هم توجه داشت.

Rate this post
4

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما